Charakteristika symptómov, príčin a liečby prostatitídy u mužov

Podľa BME je prostatitída zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v prostatickej žľaze u mužov s poškodením parenchýmu a interstícia. Liečba prostatitídy u mužov je dlhá a náročná udalosť, najčastejšie kvôli úplnej neznalosti choroby na samom začiatku. Čo je to prostatitída, aké sú ich príčiny a prvé príznaky, čo potrebujete vedieť o predmete "diagnostiky" a aké moderné metódy liečby prostatitídy existujú. Všetci muži potrebujú vedieť o prostatitíde v tomto prehľadnom článku.

zdravá a zapálená prostata s prostatitídou

Ab ovo - z vajíčka

Nehovoríme o satyroch Horacea, v tomto prípade nás zaujíma všetko, čo súvisí s prostatitídou, od samého začiatku až po posledné "škrípanie" liečby. Príznaky prostatitídy sa vyskytujú u mužov počas obdobia aktívnej sexuálnej aktivity, od 25 do 45 rokov, na tematickom videu si môžete podrobne preštudovať všetko, čo súvisí so základmi choroby, jej príčinami a príznakmi, zvláštnosťami diagnostiky a liečbe.

Dôvody rozvoja prostatitídy sú rozsiahle. Pri prostatitíde majú infekčné faktory najväčšiu váhu pri rozvoji ochorenia:

 1. Akútna forma. Kokálna flóra pôsobí ako provokatívne dôvody.
 2. Chronická forma. Dôvody jeho rozvoja sú rozsiahlejšie, pretože primárnymi faktormi takejto prostatitídy u mužov sú: gonokoky, Trichomonas, Gr + a Gr-baktérie, mycobacterium tuberculosis. V zriedkavých prípadoch diagnostika odhalí mykoplazmy, vírusy, plesne, chlamýdie atď.

Je pozoruhodné, že chronická prostatitída spôsobená patogénom, ktorý prenikol do prostaty, môže mať neskôr patogénny faktor a môže mať abakteriálnu povahu. Akútna forma je častejšie vyvolaná vonkajšími príčinami: hypotermia, trauma močovej trubice alebo poškodenie močového mechúra v dôsledku endoskopických vyšetrení alebo rôznych manipulácií, hypodynamia a v dôsledku toho narušená cirkulácia krvi a lymfy v panve ( kongestívna prostatitída), hormonálne alebo autoimunitné poruchy.

baktérie spôsobujúce infekčnú prostatitídu

Často môžete počuť iba o jednom type prostatitídy - infekčnej, avšak podľa WHO predstavuje bakteriálna prostatitída nie viac ako 10% všetkých prípadov ochorenia, zatiaľ čo chronická abakteriálna prostatitída je zaznamenaná v 90% prípadov.

Tabuľka č. 1. Stručná charakteristika patológie

Kategórie pre prostatitídu Akútna infekcia Prítomnosť patogénu v tajomstve prostaty alebo 3. časti moču Hladina (zvýšenie) leukocytov so sekréciou m / s alebo močom
1 mačka. Akútne bakteriálne + + +
2 kat. Chronické bakteriálne - + Neisté (či alebo nie)
3a. Syndróm chronickej panvovej bolesti zápalovej povahy, nebakteriálny - - +
3b. Prostatodýnia, nezápalový syndróm panvovej bolesti - - -
4 kat. Asymptomatický zápalový proces - Neisté (áno alebo nie) Neisté (áno alebo nie)

Etiológia bakteriálnej prostatitídy pri akútnych a chronických prejavoch bola podrobnejšie študovaná, vo väčšine prípadov sa pôvodcom ochorenia stávajú baktérie rodiny. Enterobacteriaceae (E. coli bacillus). Úloha atypických mikroorganizmov ako pôvodcov prostatitídy (ureplazma, chlamýdie, mykoplazmy) sa v súčasnosti nepovažuje za úplne preukázanú. Príznaky prostatitídy u mužov s príznakmi oslabenej imunity, najmä s HIV, môžu byť spôsobené kvasinkami (Candida spp. ) alebo mycobacterium tuberculosis.

Pred nástupom éry antibiotík hrala gonokoková flóra (Neisseria gonorrhoeae) významnú úlohu pri vzniku prostatitídy, najmä často sa stala príčinou jej abscesovej formy.

Príčiny abakteriálnej formy prostatitídy nie sú úplne študované, hoci urológovia dôkladne preštudovali zoznam možných patogenetických (provokujúcich prostatitídu) faktorov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri výskyte zápalu v prostate bez prítomnosti mikroorganizmov. V srdci príčin nebakteriálnej prostatitídy sú teda stagnujúce procesy v malej panve, poruchy krvného obehu, intraprostatický reflux moču a autoimunitný aseptický zápalový proces.

Chorý alebo nie - to je otázka

Ako vyzerá muž s prostatitídou? Pre človeka ďaleko od medicíny a ešte viac neznalého problematiky urológie sa mužský vzhľad jedného jedinca nelíši od davu ostatných. A iba skúsený odborník od prvých sťažností pacienta pochopí, kde dozrel koreň problému a aké spôsoby jeho odstránenia bude potrebné ísť.

lekár predpisuje liečbu prostatitídy

Príznaky prostatitídy sú často opísané v niekoľkých frázach, ktoré zdôrazňujú najjasnejšie momenty, a to hrá s mužom krutý vtip. Spoliehajúc sa na takéto nepresné definície ignoruje skutočne dôležité zvony a verí, že choroba neexistuje, hoci v skutočnosti klinický obraz závisí od povahy morfologických zmien v prostate.

Najskoršie príznaky možno pripísať nasledujúcim typom prostatitídy:

 • Katarálna prostatitída. Tupá bolesť v perineu, vyžarujúca do krížovej kosti, časté nočné nutkania.
 • Folikulárna prostatitída. Ťažkosti a časté močenie, niekedy s oneskorením. Bolesť pri "cikaní", zhoršená na konci procesu močenia, ako aj pohyby čriev. Horúčka nízkeho stupňa.
 • Parenchymálna prostatitída. Vyskytujú sa príznaky výraznej dyzúrie, často AUR, bolesti pri prirodzenom zotavovaní, celková intoxikácia s teplotou do 40 C.

Pri prostatitíde s tvorbou abscesov sú príznaky jasnejšie s možným otvorením abscesu do konečníka alebo do prostatickej časti močovej trubice. S takýmto prielomom príznaky ustupujú. Ak dôjde k otvoreniu abscesu v paraprostatickom tkanive alebo v perineálnej oblasti, možno pozorovať vizuálne príznaky: opuch, začervenanie kože s výrazným kolísaním. Mužov stav sa zároveň prudko zhoršuje.

Komplexnú liečbu prostatitídy nemožno začať bez dôkladného vyšetrenia muža, diagnostiky a rozboru príznakov, ktoré môžu priamo naznačovať typ ochorenia.

Vo všeobecnosti je zvykom rozlišovať medzi akútnym a chronickým priebehom prostatitídy, na tematickom videu na internete môžete podrobne zistiť, ktoré príznaky sa vzťahujú na jednu alebo druhú formu. Pozrime sa na túto otázku podrobnejšie.

Akútna – jej typické príznaky sú charakterizované prejavom troch štádií: katarálneho, folikulárneho a parenchýmového. Sú podrobne opísané vyššie.

konzultácia s lekárom pre prostatitídu

Najzaujímavejšia z hľadiska symptómov je chronická forma prostatitídy, keďže existuje veľa variácií symptómov. Vo všeobecnosti účinná liečba prostatitídy závisí od prostatitídy, alebo skôr od jej typu.

Vo fáze chronizácie možno rozlíšiť tieto momenty:

 1. Chronická prostatitída je zriedkavo výsledkom akútneho procesu.
 2. Primárna prostatitída zmizne s vymazanými príznakmi.
 3. Charakteristickým príznakom chronicity je slabý výtok z močovej trubice počas vyprázdňovania.
 4. Prvé príznaky sa spravidla nevyjadrujú, samotný patologický proces sa vyvíja v priebehu rokov. Predchádza jej prostatóza (upchatie vlásočníc), ktorá plynule prechádza do abakteriálnej formy zápalu prostaty.
 5. Špecifická patogénna mikroflóra nie je príčinou chronickej prostatitídy, ale samotný chronický proces je komplikáciou zápalového procesu v dôsledku účinkov ureaplazmy, Trichomonas, chlamýdií a gonokokov.

Čo cíti muž s chronickou prostatitídou? Recenzie pacientov ukazujú, že najčastejšie sú najprv pociťované menšie bolesti v perineu, slabý výtok, ktorému väčšina mužov jednoducho nevenuje pozornosť. Ďalšou fázou je spojenie nasledujúcich príznakov: pocit pálenia v močovej rúre, sexuálna dyzúria, celková nevoľnosť. Časté zlyhania počas sexu spôsobujú, že muži sú depresívni, podráždení alebo depresívni.

Je dôležité pochopiť, že všetky tieto príznaky sa nemusia nevyhnutne objaviť v každom konkrétnom prípade chronicity, to je to, čo komplikuje diagnostiku v počiatočnom štádiu ochorenia, navyše príznaky majú tendenciu meniť miesta, čo je ešte viac zavádzajúce.

Dlhodobé syndrómy

Čo môžete očakávať od chronickej prostatitídy? Ak neexistuje včasná diagnóza a liečba - nič dobré, každý špecialista to potvrdí. Tento typ prostatitídy je charakterizovaný 3 syndrómami:

Bolesť

Samotná prostata nebolí, ale prechádzajú cez ňu a sú v blízkosti mnohé nervové zakončenia, ktoré sa nevyhnutne zapájajú do zápalového procesu. Bolesť môže mať rôznu intenzitu - od miernej bolesti, vytvárajúcej nepohodlie, až po silnú, ktorá vám neumožňuje pokojne spať. Ožarovanie bolesti sa vyskytuje vo všetkých blízkych oblastiach (scrotum, sacrum, perineum), bolesť z prostatitídy sa musí odlíšiť od podobných symptómov iných ochorení.

bolesť u muža s prostatitídou

Dyzúria

Dysurický syndróm vždy naznačuje poruchu v močovom systéme, ale to, čo to spôsobilo, sa ukáže počas diagnózy. Zväčšený objem prostaty nevyhnutne stláča močovú rúru a tok moču je narušený, nasleduje časté nutkanie na toaletu, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Pri pokročilej prostatitíde dochádza ku kompenzačnej hypertrofii svalovej vrstvy močového mechúra a močovodov. V tomto čase príznaky dyzúrie ustupujú, ale opäť sa vracajú v zosilnenej forme.

Sex bez potešenia

Upadajúci intímny život – práve tieto prvé príznaky si muži všimnú a práve tie ich, ako ukazujú recenzie, nútia navštíviť lekára. Časté nočné erekcie, vymazaný orgazmus, slabá erekcia a rýchla ejakulácia, bolesť počas nej – to je to, čo silnejšie pohlavie trápi najviac. V pokročilom štádiu chronicity nemožno od prostatitídy očakávať nič dobré, často dochádza k rozvoju erektilnej dysfunkcie.

Stupeň sexuálnej poruchy u mužov nie je rovnaký, niekto začne pohlavný styk a nejako ho dokončí, pričom si opráši charakteristické zvony. Pre niektorých sa dokonca aj počiatočná slabá reakcia penisu na očarujúci stimul stane kolapsom a začiatkom strašidelných zážitkov, ktoré sa zmenia na dlhotrvajúcu depresiu. Prízrak impotencie je ťažký pre pacientov s problémami s prostatou, takmer vždy si odborníci a príbuzní všimnú, že prostatitída kazí charakter.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto chorobe, môžete si preštudovať tematické video, kde odborníci vysvetľujú mnohé nuansy patológie.

Čo napísať na kartu

Aký záznam sa objaví v zdravotnom zázname pacienta a aká konečná diagnóza bude stanovená, závisí od série primárnych štúdií, počnúc príchodom pacienta k urológovi a jeho sťažnosťami (anamnézou) až po poslednú fázu diagnostických opatrení. Čo presne sa vyžaduje, závisí od typu prostatitídy, jej zanedbania a súhlasu pacienta s konkrétnymi diagnostickými postupmi.

Vo všeobecnosti diagnóza pozostáva z:

 1. Anamnéza. Lekár sa podrobne spýta na všetky sťažnosti a symptómy, predpoklady choroby atď.
 2. Rozbor moču.
 3. Masáž prostaty (digitálne rektálne vyšetrenie + odber sekrétu).
 4. Ultrazvuk prostaty.
 5. Spermogramy.
 6. Biopsia prostaty (ak je indikovaná).

Čo dáva diagnostika a je taká dôležitá? Ak čítate recenzie pacientov, často pochopíte, že väčšina mužov sa snaží vyhnúť mnohým štádiám diagnózy, pričom motivácia je veľmi odlišná. Cenou za takúto ľahostajnosť je vaše vlastné zdravie! Je dôležité mať na pamäti, že prostatitída je liečiteľná iba vtedy, ak je "chytená" včas a diagnóza je presne stanovená s definíciou formy ochorenia a jej príčiny.

Ako byť zdravý navždy

Muž teda chápe, že má prostatitídu, čo ho čaká v budúcnosti a je možné vrátiť stratené zdravie? Je dôležité pochopiť, že sa budete musieť zbaviť prostatitídy 2 krát dlhšie, ako sa vyvinula. Navyše, ak patologický proces takmer presahoval pozornosť muža, liečba prostatitídy sa uskutoční s jeho priamou účasťou. Či je možné vyliečiť akútnu alebo chronickú prostatitídu - áno, ak budete dodržiavať všetky odporúčania lekára, v pokročilých prípadoch chronickej formy počas liečby je možné dosiahnuť stabilnú remisiu.

lekár a pacient s prostatitídou

Štádiá liečby prostatitídy budú priamo závisieť od toho, čo lekár nakoniec zistil počas vyšetrenia, od typu ochorenia, veku pacienta a fyzických údajov.

Liečebný režim je vždy prísne individuálny, ale môžu v ňom byť prítomné nasledujúce body:

 • Antibakteriálna terapia.
 • Fyzioterapeutické metódy.
 • Fytoterapia.
 • Vymenovanie imunokorektorov.
 • Urologická masáž.
 • Fyzioterapia.

Cena každého štádia liečby je iná v závislosti od celkových nákladov na predpísané lieky, doplnkových metód a kliniky. Preventívne opatrenia, ktoré nasledujú po liečbe, majú dôležité opodstatnenie – zabraňujú návratu choroby. Prevencia má priamy a úzky kontakt s liečbou, základy prevencie sú rovnako dôležité ako dodržiavanie všetkých požiadaviek lekára v priebehu terapie.

Liečba akútnej formy

Obdobie exacerbácie si vyžaduje užívanie antibiotík, ktoré sa pijú v kurze. V prítomnosti chlamýdiovej infekcie sú indikované lieky cefalosporínovej série.

Trvanie kurzu je významné, v priemere sa antibiotiká pijú najmenej 3-4 týždne, aby sa zabránilo relapsu choroby. Niekedy lekár pokračuje v liečbe dlhšie, antibiotiká sa kombinujú s analgetikami na zmiernenie bolesti.

Liečba antibiotikami sa vykonáva s prihliadnutím na nasledujúce pravidlá:

 1. Na stanovenie citlivosti mikroorganizmov na liečivo je potrebná bakteriálna kultivácia.
 2. Zohľadňujú sa vedľajšie účinky a kontraindikácie liekov.
 3. Berú do úvahy predchádzajúci priebeh liečby, kedy to bolo, aké prostriedky boli použité a výsledok.

Potrebu ďalších metód liečby určuje ošetrujúci lekár, treba mať na pamäti, že masáž je kontraindikovaná pri akútnej forme prostatitídy, pretože vyvoláva šírenie bakteriálnej infekcie v tele, po ktorej nasleduje bakteriémia a sepsa.

lieky na prostatitídu

Liečba chronickej formy

Je dôležité mať na pamäti, že chronicity sa nedá rýchlo zbaviť, v zásade sa choroba vyvinula v priebehu rokov a nie je v silách ani lekárov vo svojom odbore ju zničiť za pár týždňov. netreba brať na slovo tých, ktorí chorobu vyliečili za 2-3 dni. Liečba je zameraná na zastavenie zamerania infekcie, obnovenie imunity u mužov a prácu prostaty, ako aj na prevenciu exacerbácie - to si vyžaduje čas.

Kurz antibiotickej terapie trvá od 4 do 12 týždňov, pri nízkej účinnosti liečby sa liek naďalej užíva. Najčastejšie sú antibakteriálne lieky predpísané v kombinácii s inými protizápalovými liekmi. V pokročilých prípadoch sa chirurgický zákrok poskytuje s čiastočnou alebo úplnou excíziou prostaty.

Bez baktérií a symptómov

Charakteristickým rozdielom terapie je absencia antibiotík, bez prítomnosti patogénnej mikroflóry, jednoducho nie sú potrebné. Ale niekedy odborníci predpisujú krátky priebeh liekov za 2-4 týždne.

Liečba abakteriálnej prostatitídy je založená na použití fyzioterapeutických metód: ionoforéza, ultrazvuk, laseroterapia, elektromagnetické žiarenie a symptomatická terapia s posilnením imunitného systému pacienta.

Zmeny stravy a životného štýlu sú tiež základom liečby nebakteriálnej prostatitídy, sú zobrazené kúpele, alfa-blokátory.

Prostatitída bez symptómov je ťažké zistiť, pri diagnostike sa používa metóda PSA, po ktorej nasleduje vymenovanie 2-týždňového kurzu antibiotík ako liečby. Potom sa zvolí individuálna symptomatická liečba.

Vo všeobecnosti je liečba akéhokoľvek typu prostatitídy dlhodobý fenomén a nie vždy príjemný pre samotného pacienta. Okrem fyzických nepríjemností muž trpí aj psychicky, pretože je postihnutá jeho najcennejšia časť tela – tá intímna. Recenzie tých, ktorí chorobu vyliečili, ukazujú, že sa oplatí len prísne dodržiavanie predpisov lekára, spojené so zmenou stravovania a životného štýlu. Cena frivolného postoja k liečbe je veľmi vysoká - človek stráca nielen zdravie, mení sa celý jeho život, charakter a vzťahy s ostatnými. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné sledovať zdravie prostaty a odstrániť príčiny vývoja chorôb.