Komplexná liečba prostatitídy

Už dávno je známe, že čím komplexnejšia bude liečba, tým rýchlejšie ochorenie ustúpi. Takže bude oveľa jednoduchšie vyrovnať sa s prostatitídou, ak podniknete niekoľko krokov naraz, to znamená, že vypracujete kompetentný plán liečby, čo je pre skúseného lekára celkom jednoduché. Na tento účel existuje komplexná liečba prostatitídy.

Prečo komplexná liečba?

Zápal v prostatickej žľaze môže nastať z viacerých dôvodov, napríklad ak muž „dostal" patogénne baktérie od svojich sexuálnych partneriek, alebo vedie sedavý spôsob života, ktorý viedol k stagnácii spermií alebo krvi v panvovej oblasti.

lekár podporuje pacienta s prostatitídou

Na vyliečenie choroby je však potrebné odstrániť príčinu jej vývoja, zlikvidovať škodlivé baktérie a stagnáciu, posilniť imunitu po jej potlačení antibiotikami a nasýtiť telo vitamínmi, aby dokázalo samo bojovať s vírusmi.

A práve na premietnutie všetkého vyššie uvedeného do reality je potrebný komplexný liečebný program.

Súbor opatrení na liečbu prostatitídy?

Komplexná liečba prostatitídy najčastejšie zahŕňa použitie nasledujúcich metód boja proti zápalu v orgáne:

  1. Antibakteriálna (antibiotická terapia);
  2. Protizápalová terapia;
  3. Imunomodulačné;
  4. fyzioterapia;
  5. Fytoterapia.

V niektorých prípadoch môže byť súčasťou liečebného plánu aj operácia. Uchyľujú sa k nemu pri najrôznejších komplikáciách akútnej a chronickej prostatitídy. Môže to byť napríklad absces alebo potreba obnoviť priechodnosť uretrálneho kanála v dôsledku jeho vážneho zúženia.

Medikamentózna terapia

Komplexnú liečbu prostatitídy nemožno nazvať bez liekov. Pacientovi sú predpísané antibakteriálne látky potrebné na odstránenie škodlivých baktérií z tela. A bez týchto liekov je liečba nemožná. Zvyčajne ide o širokospektrálne antibiotiká.

pilulky na prostatitídu

Nemenej dôležitá je protizápalová terapia. Najčastejšie lekár predpisuje lieky vo forme rektálnych čapíkov, pretože sa k chorému orgánu dostanú oveľa rýchlejšie a presnejšie.

Akútna prostatitída je charakterizovaná silnou bolesťou a horúčkou. Na odstránenie týchto príznakov lekár predpisuje ďalšie čapíky.

Imunostimulačná terapia spočíva v užívaní tabliet bohatých na vitamíny a mikroelementy. Ale hlavná vec je, že tento liek by mal obsahovať veľké množstvo zinku - tento prvok je veľmi dôležitý pre zdravie mužov.

Bylinná medicína a fyzioterapia

Byliny – na Zemi neexistuje užitočnejší a účinnejší liek. Okrem toho majú minimum kontraindikácií a takmer nikdy nedávajú vedľajšie účinky. Pri liečbe prostatitídy sa odporúča piť čaje z harmančeka, šalvie, materinej dúšky, nechtíka. Môžete tiež zadať infúzie týchto bylín vo forme mikroklyzérov cez konečník. Často lekári predpisujú svojim pacientom podobné recepty, pretože dokonale zapadajú do plánu liečby.

Fyzioterapeutická liečba je rovnako dôležitá ako liečba antibiotikami. Pomocou rôznych prístrojov je možné dosiahnuť zlepšenie prietoku krvi a lymfy, resorpciu ložísk zápalu, zlepšenie metabolizmu v panvovej oblasti a obnovenie funkčnosti prostaty.

Patrí sem aj masáž prostaty. Existuje dokonca niekoľko druhov, ale hlavnou vecou je schopnosť tejto metódy eliminovať stagnujúce procesy. Komplexná liečba chronickej prostatitídy nemôže prebiehať bez masáže.

Korekcia životného štýlu

O spôsobe života musíte premýšľať aj v štádiu prevencie prostatitídy, ale ak už bola choroba diagnostikovaná, nikdy nie je neskoro zmeniť svoje návyky. Hlavná vec je, že to naozaj pomôže vyliečiť prostatitídu skôr.

alkoholizmus ako príčina prostatitídy

Správna výživa, pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, odmietanie nikotínu a alkoholu, plnohodnotný sexuálny život s osvedčeným partnerom - to je málo, čo je potrebné pri komplexnej terapii zápalu prostaty.

Okrem ranného cvičenia a pravidelných prechádzok či behu po ulici urológovia často pacientom radia, aby si počas dňa urobili aspoň niekoľko fyzických cvičení. Koniec koncov, ak sa človek neustále pohybuje a nesedí na jednom mieste, pravdepodobnosť stagnácie v ňom sa zníži na nulu.

Dokonca aj také jednoduché cvičenie, ako je zdvíhanie panvy v ľahu na podlahe, urýchľuje proces hojenia. Samozrejme, ak to robíte niekoľkokrát denne a pravidelne.