Ako sa prejavujú príznaky prostatitídy u mužov?

Jednou z najčastejších chorôb u mužov je prostatitída. V žiadnom prípade by ste nemali odkladať jeho liečbu, pretože prostata plní dôležité funkcie a jej zápal vzrušuje nebezpečná infekcia. Ako sa prejavujú príznaky prostatitídy u mužov?

pacient s príznakmi prostatitídy

Nižšie vám povieme, akými znakmi možno túto chorobu určiť a zvážiť metódy jej liečby.

Známky choroby

Spravidla existujú tri typy bolestivých príznakov:

  1. Poruchy v genitourinárnom systéme. Sprevádzané rezom v oblasti slabín počas močenia a neustálym nutkaním použiť toaletu. Krvný výtok je možný. Močenie sa vyskytuje v malých častiach;
  2. Sexuálna dysfunkcia. Je sprevádzaná bolesťou v kanáli, konečníku počas ejakulácie. Dochádza aj k poklesu potencie, častým emisiám, strate orgazmu. Existuje tiež pokles erekcie alebo jej úplná absencia;
  3. Poruchy v nervovom systéme. Sprevádza ich apatia, agresivita, psychické a emocionálne utrpenie.

Typy chorôb

Chronická prostatitída

Pri chronickej prostatitíde sa príznaky vyslovujú iba v čase exacerbácie. Počas obdobia remisie nie sú žiadne príznaky. Počas záchvatov choroby môže stúpať vysoká teplota, môžu bolieť kĺby, zvyšuje sa potenie, pacient trpí nespavosťou, chýba chuť do jedla, objavuje sa apatia, horúčka, zimnica. Bolesti hlavy nie sú vylúčené.

Tento typ ochorenia sa vyskytuje v dôsledku húb alebo vírusov, ktoré sa dostali do orgánov dolnej panvy. Zástupcovia takejto fauny sú E. coli, stafylokok, chlamýdie. Je možné poznamenať, že Helicobacter nie je zahrnutý v zozname príčin - je to prirodzené, pretože nespôsobuje prostatitídu.

Samozrejme, každý z nás má mikróby spôsobujúce choroby. Ľudské telo je však navrhnuté tak, že imunitný systém im bráni v reprodukcii. Preto, ak je ochranná funkcia narušená, potom sa muž ľahko stane rukojemníkom zápalových procesov. Pri prejavení prvých príznakov musíte navštíviť lekára. Vykoná rektálne vyšetrenie, vykoná potrebné testy a predpíše priebeh liečby.

Bakteriálna prostatitída

Tento typ ochorenia je spôsobený patogénnymi baktériami. Symptomatológia je rovnaká ako pri chronickej prostatitíde. Je to bakteriálna prostatitída, ktorá najčastejšie prechádza do chronickej formy. Takýto zápal je potrebné liečiť komplexne. Len celkový účinok liekov, masáž prostaty a iné fyzioterapeutické postupy zabránia prechodu choroby do chronického štádia.

Kompetentní urológovia predpisujú antibiotiká. Zničia všetky patogénne mikroorganizmy. Je veľmi dôležité prísť na vyšetrenie k lekárovi včas. Po zlepšení stavu nemôžete prestať užívať lieky, pretože môžete zhoršiť výsledok a trpieť touto chorobou dlhé roky.

Sklerotická prostatitída

Sklerotická prostatitída sa prejavuje u ľudí trpiacich pretrvávajúcou zápchou, ako aj pri užívaní určitých liekov. Choroba je vyjadrená poklesom prostaty a zhrubnutím jej tkanív - tento typ ochorenia je nevyliečiteľný.

Prostatotická prostatitída

Príčiny prostatotického typu ochorenia ešte nie sú objasnené. Je sprevádzaná bolestivou bolesťou v slabinách. Liečba je priradená pacientom individuálne.

Abakteriálna prostatitída

Abakteriálna prostatitída sa vyvíja v dôsledku stagnácie semennej tekutiny, porúch obehu. Najčastejšou príčinou je však nedostatok zinku. Je dôležitou súčasťou mužského reprodukčného systému. Zinok je zodpovedný za správnu tvorbu hormónov, potenciu a reprodukčnú funkciu organizmu.

Takáto choroba je sprevádzaná pocitmi ťahania v slabinách, dolnej časti brucha a perineu. Niekedy sú bolestivé pocity spôsobené chrbtom a chvostovou kosťou. Tento stav môže trvať niekoľko mesiacov. Počas liečby sú predpísané protizápalové a hormonálne lieky, ako aj bylinné prípravky.

Asymptomatická prostatitída

Zvláštnosťou asymptomatickej prostatitídy je, že ochorenie prebieha bez akýchkoľvek príznakov. Bohužiaľ, choroba sa prejavuje už v neskorých štádiách. V tomto čase je prostata značne zväčšená, močenie je narušené. Na určenie choroby sa moč analyzuje na baktérie a biele krvinky. Takáto prostatitída sa často stáva chronickou.

Ak ráno nemáte erekciu a v tme sú časté nutkania, naznačuje to začiatok choroby.

Netreba zanedbávať včasnú liečbu, pretože zápal prostaty môže prejsť do chronickej formy. Výsledkom môže byť aj poškodenie močového mechúra, čo vám sťaží ísť na toaletu. Ľahostajnosť k svojmu zdraviu ohrozuje neplodnosť, absces, cystitídu a sepsu. Niektoré z následkov sa dajú vyliečiť iba operabilným spôsobom.

Nepokúšajte sa liečiť bez pomoci špecialistov. Pred použitím akejkoľvek metódy sa poraďte so svojím lekárom.

Je prostatitída nákazlivá a ako ju liečiť?

Sexuálny život s prostatitídou nie je zakázaný. Koniec koncov, je to jej neprítomnosť, ktorá spôsobuje túto chorobu. Prezentovaná choroba je relevantná len pre silnejšie pohlavie. Semeno však obsahuje prvky, ktoré spôsobujú zápal. Ak sa teda takéto spermie dostanú na ženské pohlavné orgány, môžu nastať vážne problémy s reprodukčnou funkciou ženy. Je veľmi dôležité chrániť sa a udržiavať zdravý životný štýl.

Masáž prostaty

Táto metóda liečby prostatitídy je predpísaná ako sprievodná terapia. Masáž je navyše výbornou prevenciou chorôb. S jeho pomocou môže urológ pochopiť, v akom štádiu je nádor. Masáž prostaty môže pomôcť zabrániť hromadeniu spermií, čo je častou príčinou zápalu.

Táto procedúra uvoľňuje žľazu, zlepšuje krvný obeh a okysličuje orgán. Zmierňuje tiež nepríjemné symptómy, nepríjemné pocity, zabraňuje rozvoju rakoviny a normalizuje močenie.

Urologická liečba

Keď pôjdete na kliniku, s najväčšou pravdepodobnosťou vám predpíšu lieky alebo operáciu. Všetko závisí od štádia ochorenia.

lekárska konzultácia pri prostatitíde foto 1

Užívajte liek iba na odporúčanie odborníkov, pretože niektoré lieky majú množstvo kontraindikácií.

Ak ochorenie nereaguje na medikamentóznu liečbu, potom je pacient odoslaný na operáciu. Najbežnejšou metódou je transuretrálna resekcia. Počas tohto postupu sa nádor odstráni cez močovú trubicu. Najčastejšie je tento typ operácie predpísaný v strednom štádiu vývoja ochorenia, pri absencii infekčnej lézie. Tento typ zásahu nezachováva sexuálnu funkciu.

Najlepším riešením je minimálne invazívna metóda. Touto metódou sa urobí punkcia v koži a potom sa v močovom mechúre odstráni poškodené tkanivo. Medzi výhody však patrí nízka pravdepodobnosť zranenia a prenikania infekcií, absencia komplikácií. Takáto operácia je k dispozícii v akomkoľvek štádiu ochorenia.

Odporúčania

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výžive. Skúste zo svojho jedálnička navždy vylúčiť mastné, ťažké, korenené a vyprážané jedlá. Nepreháňajte výrobky z múky, pečivo a kyslé uhorky. Upravte si jedálny lístok. Jedzte iba zdravé a prirodzené potraviny, vrátane zeleniny a ovocia, orechov, chudého mäsa, sušeného ovocia, čerstvo vylisovaných štiav.

Vyhnite sa alkoholickým nápojom, káve, vajciam, tučnému mäsu a hubám. Zabudnite na mastné polievky, ostré koreniny, sýtené nápoje.

Urobte si relaxačný kúpeľ s bylinnými čajmi, ako je harmanček. Dokonale sa vyrovná so zápalom, odstraňuje toxíny, pomáha pri fungovaní obličiek a pečene, obnovuje metabolizmus. Za zmienku stojí potreba fyzickej aktivity. Ľahké cvičenie, plávanie v bazéne, ranná chôdza a dodržiavanie špeciálnej stravy pomôže predchádzať ochoreniu prostaty.

lekárska konzultácia pri prostatitíde foto 2

Ak ste sa už raz s prostatitídou stretli, tak raz ročne navštívte svojho urológa. Je to potrebné na sledovanie vášho stavu a prevenciu recidívy choroby.