Prostatitída

Prostatitída je zápal prostaty. V súčasnosti sa urológovia prikláňajú k názoru, že prostatitída nie je jedno ochorenie, ale spája viacero ochorení mužskej genitálnej oblasti. Ide o jednu z najčastejších patológií mužského urogenitálneho traktu a podľa odborníkov percento mužov trpiacich prostatitídou v tej či onej forme neustále rastie. S vekom sa zvyšuje riziko vzniku prostatitídy.

Príčiny prostatitídy

Bezprostrednou príčinou prostatitídy sú dva rovnako dôležité faktory. Prvým je výskyt preťaženia v malej panve a v dôsledku toho aj prostaty a druhým je pridanie infekcie. V niektorých prípadoch však nie je možné zistiť infekčný agens v tkanivách prostaty, pravdepodobne sa v takýchto prípadoch stanú príčinou prostatitídy autoimunitné procesy, čo znamená, že prostata je napadnutá bunkami vlastnej imunity. systému v dôsledku jeho poruchy.

Predisponujúce faktory pre vznik zápalu v prostatickej žľaze sú: oslabenie imunitného systému v dôsledku infekcie, hypotermia, stres; hormonálne poruchy, neúplná ejakulácia, fyzická nečinnosť, preferencie potravín (závislosť od vyprážaných, mastných, údených, korenených jedál), časté zadržiavanie moču. Nepravidelný sexuálny život sa považuje za jednu z častých príčin prostatitídy.

Typy prostatitídy

V súčasnosti bola prijatá medzinárodná klasifikácia prostatitídy, ktorá je najúplnejšia a zahŕňa všetky typy zápalu:

 • Kategória I. Akútna prostatitída;
 • Kategória II. Chronická bakteriálna prostatitída;
 • Kategória III. Nebakteriálna chronická prostatitída / Syndróm chronickej panvovej bolesti - ochorenie, pri ktorom nie je zistená žiadna infekcia, ktorá trvá dlhšie ako 3 mesiace;
  • Podkategória III A. Syndróm chronickej zápalovej panvovej bolesti (leukocyty sa určujú v tajomstve prostaty);
  • Podkategória III B. Syndróm chronickej nezápalovej panvovej bolesti (v tajomstve prostaty nie sú žiadne leukocyty);
  • Kategória IV. Asymptomatická chronická prostatitída (leukocyty sú prítomné v tajomstve prostaty, pacient nevykazuje sťažnosti, choroba je zistená náhodou).

  Príznaky prostatitídy

  zdravá a zapálená prostata s prostatitídou

  Existuje takzvaná „triáda prostatitídy", tri najčastejšie príznaky prostatitídy. Tie obsahujú:

  1. bolesť v panvovej a genitálnej oblasti;
  2. poruchy močenia, ktoré zahŕňajú pomalý prúd, prerušovaný prúd, neúplné vyprázdnenie močového mechúra, časté močenie atď. ;
  3. poruchy v oblasti genitálií.

  Treba poznamenať, že nie všetky tri príznaky prostatitídy sú povinné, navyše akútna a chronická prostatitída prebieha rôznymi spôsobmi.

  Symptómy akútnej prostatitídy: silná, ostrá bolesť v oblasti prostaty, ktorá sa dostáva do konečníka, perinea, semenníkov, dolnej časti chrbta; zhoršenie celkového stavu, horúčka, bolesť hlavy a svalov, celková slabosť; porušenie močenia až po akútnu retenciu moču v dôsledku edému prostaty a kompresie močovej trubice.

  Symptómy chronickej prostatitídy: bolesť v oblasti prostaty, ale menej intenzívna ako pri akútnej prostatitíde; poruchy močenia, sexuálne poruchy: neúplná erekcia, krátkodobá erekcia, zrýchlená ejakulácia atď. Chronická prostatitída môže mať zvlnený priebeh, keď obdobia exacerbácií striedajú obdobia útlmu, alebo môže mať trvalo mierne príznaky.

  Na rozdiel od iných zápalových ochorení, kedy je chronický proces dôsledkom neliečeného akútneho zápalu, chronická prostatitída je často primárna chronická, kedy samotný pacient ťažko určí začiatok ochorenia.

  Diagnostika prostatitídy

  Na diagnostiku prostatitídy sa vykonávajú tieto štúdie:

  • analýza sekrécie prostaty;
  • digitálne rektálne vyšetrenie;
  • transrektálny ultrazvuk prostaty;
  • Ultrazvuk obličiek a močového mechúra;
  • krvný test na PSA (prostatický antigén);
  • všeobecná analýza krvi;
  • všeobecná analýza moču;
  • analýza moču na urogenitálne infekcie pred a po masáži prostaty;
  • uroflowmetria (test na močenie).

  Hlavnou vecou v diagnostike je identifikovať príčinu prostatitídy, pretože od toho závisia terapeutické opatrenia. Ďalšou diagnostickou výzvou je vylúčiť rakovinu prostaty.

  Liečba prostatitídy

  Akútna a chronická prostatitída bakteriálneho pôvodu je liečená antibakteriálnymi liekmi. Pri akútnej prostatitíde sa predpisujú silné dávky antibiotík ešte pred získaním výsledkov bakteriálnej kultúry, pretože akútny proces si vyžaduje okamžité opatrenia. V komplexe sú predpísané protizápalové nesteroidné lieky, ktoré majú tiež analgetický účinok.

  Chronická prostatitída sa lieči v závislosti od základnej príčiny. Pri nebakteriálnej prostatitíde sa užívajú všeobecné posilňujúce, imunomodulačné lieky. Liečba prostatitídy sa vykonáva s povinnou účasťou fyzioterapeutických postupov: laserová terapia, magnetoterapia, elektroforéza liečivých látok, ultrazvuk atď.

  Urológovia tvrdia, že liečba prostatitídy samotnými lekárskymi prostriedkami povedie iba k dočasnej úľave, pretože bez zmeny obvyklého spôsobu života je liečba prostatitídy neúčinná. Je potrebné vzdať sa zlých návykov, viesť aktívny životný štýl, odstrániť hypodynamiu, vyhnúť sa stagnácii v malej panve pomocou špeciálnej gymnastiky, pokúsiť sa tráviť menej času v aute, viac chodiť a tiež mať dostatok odpočinku.

  Je tiež dôležité zlepšiť svoj sexuálny život, urobiť ho pravidelným a dobre sa stravovať. Chronická prostatitída je náchylná k relapsu, takže zmeny v životnom štýle by mali byť trvalé, iba v tomto prípade liečba prostatitídy povedie k úplnému vyliečeniu.

  Liečba prostatitídy ľudovými prostriedkami

  Na liečbu prostatitídy sa široko a úspešne používajú ľudové metódy, najmä na liečbu chronickej prostatitídy. Pôsobia mäkšie ako lieky, ale stále sú dosť účinné a majú menej vedľajších účinkov, takže liečba prostatitídy ľudovými prostriedkami sa môže vykonávať dlho, kým sa neodstránia príznaky ochorenia.

  Z ľudových liekov na liečbu prostatitídy sa široko používajú čaje z liečivých bylín s protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami: čaj z harmančeka, listov šalvie, kvetov nechtíka atď. Liečivé byliny sa používajú aj vo forme tinktúr a balzamov. Med a včelie produkty sa používajú ako posilňujúce látky. Včelí vosk je ideálny na zábaly pri liečbe chronickej prostatitídy, nahrádza parafínový vosk. Echinaceová tinktúra sa používa ako mierne imunostimulačné činidlo, na ten istý účel sa úspešne používajú niektoré odrody medu.