Lieky na liečbu prostatitídy

liek na liečbu prostatitídy

Zápal prostaty - prostatitída - sa čoraz častejšie vyskytuje u mužov v reprodukčnom veku, to znamená od 20 do 50 rokov. Pred pár rokmi sa toto ochorenie častejšie pripisovalo mužom nad 60 rokov. Dôvodom tejto zmeny je samozrejme šírenie faktorov deprimujúcich organizmus.

Dnes sa teda táto zákerná choroba stala skutočným problémom modernej urológie: pacienti, ktorí nepoznajú následky, radšej o svojom zlom zdravotnom stave mlčia. Táto svetloplachosť však môže viesť k takým smutným následkom, ako je nezvratná neplodnosť a zápaly mnohých orgánov.

Prostatitída vzniká v dôsledku výskytu bakteriálnej infekcie, ktorej pôvodcovia sa dostávajú do prostaty rôznymi cestami – vzostupne (cez močovú rúru), zostupne (z močového mechúra), lymfogénne a hematogénne (v dôsledku zápalu iných orgánov – sínusitída, sínusitída). análne trhliny, hemoroidy a dokonca kazy). Okrem samotnej infekcie však existuje množstvo faktorov, ktoré spúšťajú mechanizmus zápalu prostaty.

K vzniku ochorenia prispieva hypotermia, oslabená imunita, hormonálne poruchy, poškodenie močových ciest, pohlavné choroby, nepravidelný sexuálny život, pasívny životný štýl. Existujú dva typy prostatitídy - akútna a chronická, z ktorých každá vyžaduje všeobecný aj individuálny prístup k liečbe.

Liečba

Liečba choroby sa znižuje na odstránenie stagnujúceho alebo zápalového procesu v prostatickej žľaze. Ale aby ste sa s týmto ochorením konečne vysporiadali, musíte najprv vylúčiť príčinu jeho vzhľadu a potom liečiť samotnú chorobu.

Diagnostika - ster z močovej trubice na výpočet, či sú v žľaze vírusy, prvoky alebo baktérie. Ak sa nejaké zistia, pri bakteriálnej infekcii bude potrebná antibakteriálna terapia (liečba antibiotikami) a pri vírusovej etiológii interferónové alebo gamaglobulínové prípravky. V závislosti od stupňa lézie sa určuje, aká dlhá bude táto fáza liečby.

Lieky – bez nich sa nezaobídete

Najprv sa musíte uistiť, že proces má infekčnú povahu. Ak áno, lieky tejto kategórie sú potrebné. Okrem toho sú takmer vždy predpísané pre chronickú prostatitídu, aj keď nie sú zistené žiadne zjavné príznaky infekcie.

Najlepšou možnosťou by bolo najprv odobrať tampón z močovej trubice a preskúmať ju na citlivosť baktérií na antibiotiká – to umožní vybrať najefektívnejší liek.

Antibiotická terapia sa uskutočňuje skupinou fluorochinolónových antibiotík. Je to spôsobené tým, že tento typ antibiotík dobre preniká do tkanív prostaty, na rozdiel od antibiotík radu penicilínov, cefalosporínov a makrolidov.

Antibiotická terapia môže trvať pomerne dlho - až tri mesiace. Nezabúdajte však, že bezohľadné užívanie antibiotík neprinieslo nikomu žiaden úžitok – určite sa poraďte s odborníkom, aby vám vedel poradiť, aký liek potrebujete.

Poznámka pre pacienta – mnohé lieky z tejto kategórie majú na spermie tlmivý účinok, ale to len počas liečby! Nie je potrebné sa toho obávať - po niekoľkých mesiacoch sa schopnosť oplodnenia spermií úplne obnoví.

Spolu s antibiotikami je vhodné predpisovať antimykotické lieky, pretože antibiotiká pôsobia iba na baktérie a na pozadí zníženej imunity sa objavuje predispozícia k mykotickým (tj plesňovým) ochoreniam.

Je možné predpísať aj alfa-blokátory, ktoré potláčajú bolesť a uvoľňujú kŕče zo žľazy, uvoľňujú hladké svalstvo hrdla močového mechúra a prostaty.

Súbežne s antibiotickou terapiou je mužovi predpísaná masáž prostaty - postup je dosť nepríjemný a bolestivý, ale absolútne nevyhnutný na vyliečenie prostatitídy. Tiež lekár predpíše posilňujúce lieky, ktoré rozpúšťajú stagnujúce procesy a zvyšujú imunitu tela.

Veľa bude musieť urobiť aj samotný pacient – aby mu liečba prebehla rýchlejšie, aby sa zabezpečilo lepšie prekrvenie, pacient potrebuje viesť aktívny životný štýl – viac sa pohybovať, menej sedieť či ležať.

Pre komplexnú účinnú liečbu prostatitídy bude muž pravdepodobne dodatočne predpísané lieky, ktoré zahŕňajú prírodné, prírodné zložky. Tieto lieky výrazne zlepšujú prognózu liečby.

Opakujeme - užívanie týchto liekov nevylučuje všetky vyššie uvedené štádiá liečby, ale iba ich dopĺňa. V žiadnom prípade nemôžete nahradiť príjem antibiotika akoukoľvek bylinnou tinktúrou - majú úplne odlišné smery účinku. Poďme sa pozrieť na najbežnejšie bylinné lieky na prostatitídu.

Na modernom farmaceutickom trhu sú veľmi široko zastúpené lieky na chronické aj akútne formy prostatitídy. Netreba však zabúdať, že výber liekov je čisto individuálnou záležitosťou a skôr, ako začnete sami užívať nejaké lieky, musíte sa poradiť s urológom. Skutočne, niekedy môže samoliečba spôsobiť oveľa viac škody ako úžitku.

Neopatrnosť je nepriateľom zdravia

Čo sa stane, ak sa chorobe nechá voľný priebeh? Ak má muž "šťastie", že dostane akútnu formu prostatitídy, je mimoriadne dôležité poradiť sa s lekárom pri prvých príznakoch - pomôže to oveľa rýchlejšie a efektívnejšie zvládnuť túto chorobu.

Ak patológia prejde do chronického štádia, sú možné dlhodobé remisie, počas ktorých pacienta dočasne prestanú trápiť bolesti v slabinách pri močení, telesná teplota sa nebude príliš líšiť od normálu, muž sa môže rozhodnúť, že obnovila sa aj jeho sexuálna funkcia.

Pri tejto „klamlivej eufórii" však zápalový proces, ktorý vznikol v prostatickej žľaze, preniká stále hlbšie do všetkých orgánov človeka. Okrem toho sú remisie nahradené ostrými exacerbáciami, ktorých príznaky sú oveľa jasnejšie ako predchádzajúce.

Neopatrnosť vo vzťahu k vlastnému zdraviu môže viesť k mnohým nepríjemným komplikáciám – abscesom, strate potencie, neplodnosti. Navyše neplodnosť v pokročilých štádiách zápalu prostaty sa dá liečiť len zriedka.

Pozor! Nesnažte sa samoliečiť. Vyžaduje sa konzultácia s lekárom a vyšetrenie na klinike.