Liečba prostatitídy: najúčinnejšie lieky a liečebné režimy

Prostatitídaje zápalové ochorenie prostaty. Prejavuje sa častým močením, bolesťami penisu, mieška, konečníka, sexuálnymi poruchami (poruchy erekcie, skorá ejakulácia a pod. ), niekedy zadržiavaním moču, krvou v moči. Diagnózu prostatitídy stanovuje urológ alebo andrológ podľa typického klinického obrazu, výsledkov rektálneho vyšetrenia. Okrem toho sa vykonáva ultrazvuk prostaty, bakposev prostatickej sekrécie a moču. Liečba je konzervatívna – antibiotická terapia, imunoterapia, masáž prostaty, úprava životosprávy.

príznaky prostatitídy u mužov

Všeobecné informácie

Prostatitída je zápal semennej (prostatickej) žľazy – prostaty. Ide o najčastejšie ochorenie genitourinárneho systému u mužov. Najčastejšie postihuje pacientov vo veku 25-50 rokov. Podľa rôznych údajov trpí prostatitídou 30-85% mužov nad 30 rokov. Možná tvorba abscesu prostaty, zápal semenníkov a príveskov, ktorý ohrozuje neplodnosť. Vzostup infekcie vedie k zápalu horného urogenitálneho systému (cystitída, pyelonefritída).

Patológia sa vyvíja s penetráciou infekčného agens, ktorý vstupuje do tkaniva prostaty z orgánov genitourinárneho systému (močová trubica, močový mechúr) alebo zo vzdialeného zápalového ložiska (s pneumóniou, chrípkou, tonzilitídou, furunkulózou).

zdravá a chorá prostata

Príčiny prostatitídy

Ako infekčný agens pri akútnom procese môžu pôsobiť zlaté stafylokoky (Staphylococcus aureus), Enterococcus (Enterococcus), Enterobacter (Enterobacter), Pseudomonas (Pseudomonas), Proteus (Proteus), Klebsiella (Klebsiella) a Escherichia coli (E. Coli). . Väčšina mikroorganizmov patrí do podmienene patogénnej flóry a spôsobuje prostatitídu iba v prítomnosti iných predisponujúcich faktorov. Chronický zápal je zvyčajne spôsobený polymikrobiálnymi asociáciami.

Riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje s hypotermiou, anamnézou špecifických infekcií a stavov sprevádzaných prekrvením tkanív prostaty. Existujú nasledujúce predisponujúce faktory:

 • Všeobecná hypotermia (jednorazová alebo trvalá, spojená s pracovnými podmienkami).
 • Sedavý spôsob života, špecialita, ktorá človeka núti byť dlho v sede (obsluha počítača, vodič a pod. ).
 • Konštantná zápcha.
 • Porušenie normálneho rytmu sexuálnej aktivity (nadmerná sexuálna aktivita, predĺžená abstinencia, neúplná ejakulácia počas „zvyčajného" sexuálneho styku bez emocionálneho zafarbenia).
 • Prítomnosť chronických ochorení (cholecystitída, bronchitída) alebo chronických infekčných ložísk v tele (chronická osteomyelitída, neliečený kaz, tonzilitída atď. ).
 • Urologické choroby v minulosti (uretritída, cystitída atď. ) a sexuálne prenosné choroby (chlamýdie, trichomoniáza, kvapavka).
 • Stavy, ktoré spôsobujú útlm imunitného systému (chronický stres, nepravidelná a podvýživa, pravidelný nedostatok spánku, pretrénovanie u športovcov).

Predpokladá sa, že riziko vzniku patológie sa zvyšuje s chronickou intoxikáciou (alkohol, nikotín, morfín). Niektoré štúdie v oblasti modernej andrológie dokazujú, že chronická perineálna trauma (vibrácie, otras mozgu) u motoristov, motocyklistov a cyklistov je provokujúcim faktorom. Prevažná väčšina odborníkov sa však domnieva, že všetky tieto okolnosti nie sú skutočnými príčinami ochorenia, ale prispievajú len k exacerbácii latentného zápalového procesu v tkanivách prostaty.

Rozhodujúcu úlohu pri výskyte prostatitídy zohráva prekrvenie tkanív prostaty. Porušenie kapilárneho prietoku krvi spôsobuje zvýšenie peroxidácie lipidov, edém, exsudáciu tkanív prostaty a vytvára podmienky pre rozvoj infekčného procesu.

Príznaky prostatitídy

Akútna prostatitída

Existujú tri štádiá akútnej prostatitídy, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou určitého klinického obrazu a morfologických zmien:

 • Akútny katar. Pacienti sa sťažujú na časté, často bolestivé močenie, bolesti krížovej kosti a hrádze.
 • Akútna folikulárna. Bolesť sa stáva intenzívnejšou, niekedy vyžaruje do konečníka, zhoršuje sa defekáciou. Močenie je ťažké, moč vyteká tenkým prúdom. V niektorých prípadoch dochádza k zadržiavaniu moču. Typický je subfebrilný stav alebo stredná hypertermia.
 • Akútny parenchým. Ťažká celková intoxikácia, hypertermia do 38-40°C, zimnica. Dysurické poruchy, často - akútna retencia moču. Ostré, pulzujúce bolesti v perineu. Ťažkosti pri defekácii.

Chronická prostatitída

V zriedkavých prípadoch sa chronická prostatitída stáva výsledkom akútneho procesu, spravidla sa však pozoruje primárny chronický priebeh. Teplota občas vystúpi na subfebrilné hodnoty. Pacient zaznamenáva miernu bolesť v perineu, nepohodlie počas močenia a defekácie. Najcharakteristickejším príznakom je slabý výtok z močovej trubice počas defekácie. Primárna chronická forma ochorenia sa vyvíja počas značného časového obdobia. Predchádza jej prostatóza (stagnácia krvi v kapilárach), ktorá sa postupne mení na abakteriálnu prostatitídu.

Chronická prostatitída je často komplikáciou zápalového procesu spôsobeného pôvodcom špecifickej infekcie (chlamýdie, trichomóny, ureaplazma, gonokok). Príznaky špecifického zápalového procesu v mnohých prípadoch maskujú prejavy poškodenia prostaty. Možno mierne zvýšenie bolesti počas močenia, mierna bolesť v perineu, slabý výtok z močovej trubice počas defekácie. Mierna zmena v klinickom obraze si pacient často nevšimne.

Chronický zápal predstojnej žľazy sa môže prejaviť pocitom pálenia v močovej rúre a perineu, dyzúriou, sexuálnymi poruchami, zvýšenou celkovou únavou. Dôsledkom porušenia potencie (alebo strachu z týchto porušení) sa často stáva duševná depresia, úzkosť a podráždenosť. Klinický obraz nie vždy zahŕňa všetky uvedené skupiny príznakov, u rôznych pacientov sa líši a mení sa v čase. Existujú tri hlavné syndrómy charakteristické pre chronickú prostatitídu: bolesť, dysurika, sexuálne poruchy.

V tkanive prostaty nie sú žiadne receptory bolesti. Príčina bolesti pri chronickej prostatitíde sa stáva takmer nevyhnutnou v dôsledku hojnej inervácie panvových orgánov, zapojenia sa do zápalového procesu nervových ciest. Pacienti sa sťažujú na bolesť rôznej intenzity – od slabého, boľavého až po intenzívny, rušivý spánok. Pri ejakulácii, nadmernej sexuálnej aktivite alebo sexuálnej abstinencii dochádza k zmene charakteru bolesti (zosilnenie alebo oslabenie). Bolesť vyžaruje do miešku, krížovej kosti, perinea, niekedy až do driekovej oblasti.

V dôsledku zápalu pri chronickej prostatitíde sa objem prostaty zväčšuje a stláča močovú rúru. Lumen močovodu je znížený. Pacient má časté nutkanie na močenie, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Spravidla sa dysurické javy prejavujú v počiatočných štádiách. Potom sa vyvinie kompenzačná hypertrofia svalovej vrstvy močového mechúra a močovodov. Symptómy dyzúrie počas tohto obdobia slabnú a potom sa opäť zvyšujú s dekompenzáciou adaptačných mechanizmov.

V počiatočných štádiách sa môže vyvinúť dyspotencia, ktorá sa u rôznych pacientov prejavuje odlišne. Pacienti sa môžu sťažovať na časté nočné erekcie, rozmazaný orgazmus alebo zhoršenie erekcie. Zrýchlená ejakulácia je spojená s poklesom prahovej úrovne excitácie orgastického centra. Bolestivé pocity počas ejakulácie môžu spôsobiť odmietnutie sexuálnej aktivity. V budúcnosti budú sexuálne dysfunkcie výraznejšie. V pokročilom štádiu sa vyvíja impotencia.

Stupeň sexuálnej poruchy je určený mnohými faktormi, vrátane sexuálnej konštitúcie a psychickej nálady pacienta. Porušenie potencie a dyzúria môžu byť spôsobené zmenami v prostatickej žľaze a sugestibilitou pacienta, ktorý v prípade chronickej prostatitídy očakáva nevyhnutný rozvoj sexuálnych porúch a porúch močenia. Obzvlášť často sa psychogénna dyspotencia a dyzúria vyvíja u sugestibilných, úzkostných pacientov.

Impotencia a niekedy aj samotná hrozba možných sexuálnych porúch je pacientmi ťažko tolerovaná. Často dochádza k zmene charakteru, podráždenosti, nepríjemnosti, nadmernému záujmu o vlastné zdravie a dokonca aj k „starostlivosti o chorobu".

Komplikácie

Pri absencii včasnej liečby akútnej prostatitídy existuje značné riziko vzniku abscesu prostaty. S tvorbou hnisavého zamerania sa telesná teplota pacienta zvýši na 39-40 ° C a môže sa stať hektickým charakterom. Obdobia horúčav sa striedajú so silnými zimnicami. Ostré bolesti v perineu sťažujú močenie a znemožňujú defekáciu.

Nárast edému prostaty vedie k akútnej retencii moču. Zriedkavo spontánne praskne absces do močovej trubice alebo konečníka. Po otvorení sa v močovej rúre objaví hnisavý, zakalený moč s nepríjemným štipľavým zápachom, pri otvorení výkaly obsahujú hnis a hlien v konečníku.

Chronická prostatitída je charakterizovaná zvlneným priebehom s obdobiami dlhodobých remisií, počas ktorých je zápal v prostate latentný alebo sa prejavuje extrémne slabými symptómami. Pacienti, ktorých nič netrápi, často prerušia liečbu a obrátia sa až vtedy, keď sa objavia komplikácie.

Šírenie infekcie cez močové cesty spôsobuje výskyt pyelonefritídy a cystitídy. Najčastejšou komplikáciou chronického procesu je zápal semenníkov a nadsemenníkov (epdidymoorchitída) a zápal semenných vačkov (vezikulitída). Výsledkom týchto chorôb je často neplodnosť.

Diagnostika

Charakteristický klinický obraz zjednodušuje proces diagnostiky pri akútnej a chronickej prostatitíde. Je povinné:

Liečba prostatitídy

Liečba akútnej prostatitídy

Pacientov s nekomplikovaným akútnym procesom lieči urológ ambulantne. Pri ťažkej intoxikácii, podozrení na hnisavý proces je indikovaná hospitalizácia. Vykonáva sa antibakteriálna terapia. Prípravky sa vyberajú s prihliadnutím na citlivosť infekčného agens. Široko sa používajú antibiotiká, ktoré dokážu dobre preniknúť do tkanív prostaty.

S rozvojom akútnej retencie moču na pozadí prostatitídy sa uchyľujú k inštalácii cystostómie, a nie uretrálneho katétra, pretože existuje nebezpečenstvo vzniku abscesu prostaty. S rozvojom abscesu sa vykonáva endoskopické transrektálne alebo transuretrálne otvorenie abscesu.

Liečba chronickej prostatitídy

Liečba chronickej prostatitídy by mala byť komplexná, vrátane etiotropnej terapie, fyzioterapie, korekcie imunity:

 • Antibiotická terapia. Pacientovi sú predpísané dlhé kurzy antibakteriálnych liekov (v priebehu 4-8 týždňov). Výber typu a dávkovania antibakteriálnych liekov, ako aj určenie trvania liečby sa vykonáva individuálne. Liek sa vyberá na základe citlivosti mikroflóry podľa výsledkov kultivácie moču a sekrécie prostaty.
 • Masáž prostaty.Masáž žľazy má komplexný účinok na postihnutý orgán. Počas masáže sa zápalové tajomstvo nahromadené v prostate vytlačí do kanálikov, potom sa dostane do močovej trubice a odstráni sa z tela. Procedúra zlepšuje krvný obeh v prostate, čím sa minimalizuje prekrvenie a zabezpečuje sa lepší prienik antibakteriálnych liečiv do tkaniva postihnutého orgánu.
 • Fyzioterapia.Na zlepšenie krvného obehu sa používa laserová expozícia, ultrazvukové vlny a elektromagnetické vibrácie. Ak nie je možné vykonať fyzioterapeutické postupy, pacientovi sú predpísané teplé liečivé mikroklyzmy.

Pri chronickom, dlhodobom zápale je indikovaná konzultácia imunológa na výber taktiky imunokorektívnej terapie. Pacientovi sú poskytnuté rady týkajúce sa zmeny životného štýlu. Uskutočnenie určitých zmien v životnom štýle pacienta s chronickou prostatitídou je liečebným aj preventívnym opatrením. Pacientovi sa odporúča normalizovať spánok a bdelosť, stanoviť diétu, vykonávať miernu fyzickú aktivitu.

Na liečbu prostatitídy je najúčinnejšia antibiotická terapia. Podľa predpisu lekára možno použiť aj fytoterapiu, imunokorektory a hormonálne prípravky.

Pri absencii akútnych symptómov sa prostatitída môže liečiť metódami fyzioterapie. V prípade abscesov a hnisavosti sa odporúča chirurgická intervencia.

Liečba liekmi

Liečba prostatitídy prostredníctvom antibiotickej terapie by mala začať bakposevom, ktorého účelom je posúdiť citlivosť tela na tento typ antibiotík. Pri porušení močenia je dobrým výsledkom použitie protizápalových liekov.

Lieky sa užívajú v tabletách, v akútnych prípadoch - vo forme kvapkadla alebo intramuskulárne. Na liečbu chronických foriem prostatitídy sú rektálne čapíky účinné: s ich pomocou lieky dosahujú svoj cieľ rýchlejšie a majú minimálny účinok na iné orgány.

Dobre sa osvedčili aj lieky na riedenie krvi a protizápalové lieky.

Antibakteriálna terapia

Antibiotiká sú účinným prostriedkom v boji proti bakteriálnej prostatitíde. Aby sa dosiahol požadovaný účinok a nepoškodilo telo, výber lieku, dávkovanie a liečebný režim by mal riešiť lekár. Pre správny výber najúčinnejších liekov bude musieť zistiť, ktorý typ patogénu spôsobil prostatitídu, a tiež skontrolovať toleranciu pacienta na antibiotiká určitej skupiny.

Na účinnú liečbu chronickej prostatitídy sa dobre osvedčili antibiotiká fluorochinolónovej skupiny. Ich pôsobenie je zamerané na potlačenie bakteriálnej infekcie a posilnenie vlastnej imunity organizmu. Okrem toho sa na prevenciu a liečbu sprievodných ochorení genitourinárneho systému odporúča bakteriostatické antibiotikum.

Liečba prostatitídy spôsobenej mykoplazmami a chlamýdiami sa môže dodatočne vykonávať pomocou makrolidových a tetracyklínových liekov, ktoré spomaľujú šírenie infekcie.

Trvanie užívania antibakteriálnych liekov je od 2 do 4 týždňov. V prípade pozitívnej dynamiky je možné kurz predĺžiť.

Fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy pri liečbe prostatitídy sú zamerané na aktiváciu krvného obehu v panvovej oblasti, zlepšenie metabolických procesov v prostatickej žľaze a čistenie kanálov. Ak sa fyzioterapia kombinuje s užívaním antibiotík, zvyšuje sa ich účinok.

Medzi hlavné metódy patrí:

 • magnetoterapia;
 • laserová terapia;
 • elektroforéza;
 • zahrievanie;
 • ultrazvuk;
 • ošetrenie bahna;
 • vysokofrekvenčné ožarovanie;
 • fyzioterapia.
masáž prostaty na liečbu prostatitídy

Jedna z najstarších metód – transrektálna masáž prostaty, podľa moderných výskumov nemá preukázanú účinnosť.

Nešpecifické liečby

Nešpecifická liečba prostatitídy zahŕňa:

 • hirudoterapia;
 • liečebný pôst;
 • akupunktúra;
 • strava podľa Ostrovského metódy;
 • alkalizácia tela podľa Neumyvakinovej metódy.

Všetky netradičné metódy liečby prostatitídy sa dôrazne odporúčajú koordinovať s lekárom.

Chirurgia

Chirurgické metódy sa uchyľujú v zložitých a núdzových prípadoch:

 • na drenáž hnisavých abscesov, ktoré sa odstraňujú laparoskopickými metódami punkciou;
 • v rozpore s močením v dôsledku poškodenia močového traktu;
 • s veľkým objemom postihnutej oblasti;
 • s významným počtom kameňov v tele žľazy.

Kamene a sklerotizované tkanivá sa odstraňujú endoskopickými metódami. Pri veľkej oblasti poškodenia alebo viacerých kameňov sa pristupuje k resekcii prostaty.

Transuretrálna resekcia je účinná aj pri bakteriálnej prostatitíde. Tak je možné znížiť riziko recidívy.

Ľudové prostriedky

zápal prostaty

Liečba prostatitídy ľudovými prostriedkami je nepravdepodobné, že bude účinná sama o sebe, ale v kombinácii s lekárskymi a fyzioterapeutickými metódami môže byť použiteľná. Patria sem: včelárske produkty, odvar z bylín a semien, tinktúry z cesnaku, zázvoru, bobrieho potoka, čerstvej zeleniny, tekvicových semien.

V akútnych prípadoch priebehu ochorenia sa musíte poradiť s lekárom av žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť! V prípade prasknutia hnisavého abscesu je možný smrteľný výsledok.

Sviečky na prostatitídu

Liečba prostatitídy rektálnymi čapíkmi je oveľa účinnejšia ako tablety, už len preto, že konečník je oveľa bližšie k prostate, čo znamená, že liek bude účinkovať rýchlejšie.

Zloženie liekov na liečbu prostatitídy môže byť úplne odlišné, sú predpísané na vyriešenie konkrétneho problému.

 1. Antibakteriálne látky sú obzvlášť účinné pri prostatitíde spôsobenej chlamýdiami.
 2. Na symptomatickú liečbu sa používajú lieky proti bolesti, dobre zmierňujú bolesť.
 3. Imunostimulanty zlepšujú krvný obeh, zmierňujú opuchy a používajú sa v komplexnej terapii.
 4. Fytopreparáty majú mierny účinok. Rovnako ako sviečky na včelích produktoch sa používajú ako doplnok k hlavnému ošetreniu.
 5. Kompozície na báze ichtyolu podporujú prekrvenie v oblasti črevnej sliznice, čím urýchľujú utlmenie zápalových procesov a mierne zlepšujú imunitu.
 6. Produkty na báze enzýmov zabraňujú tvorbe jazvového tkaniva. Odporúča sa užívať ako súčasť komplexnej liečby antibiotikami, protizápalovými a analgetickými liekmi.

Pomocné lieky

Na symptomatickú liečbu prostatitídy u mužov, ako je úľava od bolesti pri močení, môžete navyše užívať antispazmodiká, ktoré uvoľňujú hladké svaly a tým rýchlo zmierňujú bolesť.

Doplnky stravy na riedenie krvi a protizápalové doplnky na báze včelích produktov, tekvicového oleja, výťažkov z palmových plodov prispievajú k celkovému zotaveniu.

Diéta a životný štýl

Pri liečbe prostatitídy je veľmi dôležitá správna, vyvážená strava a zdravý životný štýl. Jedlo by nemalo obsahovať korenené, vyprážané, slané, nakladané jedlá. V akútnej forme je alkohol prísne zakázaný.

Jedlo by malo obsahovať dostatok vlákniny, aby sa zabránilo zápche. Obsah bielkovín by sa mal znížiť. Je žiaduce doplniť stravu bylinkami, zázvorom, tekvicovými semienkami.

Nemedikamentózna liečba

Neliekové metódy terapie umožňujú pôsobiť priamo na prostatu, zvyšovať koncentráciu liečiv v jej tkanivách, pomáhajú eliminovať prekrvenie.

Mikrovlnná hypertermia sa vykonáva pomocou rektálnej sondy, ktorá sa vloží do konečníka pacienta. Na zariadení môžete nastaviť teplotu potrebnú pre konkrétny typ expozície. Na zvýšenie koncentrácie lieku v prostate je potrebné zahrievanie na 38-40 ° C. Na dosiahnutie antibakteriálneho účinku - 40-45 ° C.

Dnes sa nemedikamentózna liečba zameriava na laserovú terapiu. Možnosti tejto techniky sú široké. Pod vplyvom laseru sa v prostatickej žľaze vyskytujú tieto procesy:

 • aktivácia redoxných reakcií;
 • zlepšuje mikrocirkuláciu krvi;
 • vytvárajú sa nové kapiláry;
 • patogénna mikroflóra je potlačená;
 • aktivuje sa proces bunkového delenia, čo prispieva k regenerácii tkaniva.

Počas obdobia výskumu účinkov laserovej terapie u pacientov s prostatitídou bol zaznamenaný vedľajší účinok, ale pre účely liečby pozitívny. U tých, ktorí absolvovali kurz, sa zvýšila potencia, odstránila sa erektilná dysfunkcia a obnovila sa vitalita. Na dosiahnutie tohto výsledku je potrebné použiť lúč s určitou vlnovou dĺžkou. Vo všeobecnosti sa na liečbu chronickej prostatitídy používa laserové žiarenie nízkej intenzity.

Pacienti môžu z vlastnej iniciatívy absolvovať kurz laserovej terapie, ak nie je predpísaný ošetrujúcim lekárom.

Chirurgická liečba chronickej prostatitídy

Chronická prostatitída nepredstavuje hrozbu pre život pacienta, ale môže výrazne znížiť jeho kvalitu. Najzávažnejšou komplikáciou tohto ochorenia je tvorba kameňov v tkanivách žľazy. Na jeho uvoľnenie z prostolitov sa používa transuretrálna resekcia.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pod kontrolou TRUS.

Ak sa vyskytnú komplikácie, ako je skleróza prostaty, vykoná sa transuretrálna elektrochirurgia. Ak sa v kombinácii s touto patológiou pozoruje skleróza hrdla močového mechúra, vykoná sa čiastočná resekcia prostaty.

Pri zablokovaní semenných a vylučovacích kanálov sú indikované endoskopické operácie na odstránenie porušenia priechodnosti tajomstva. Na tento účel sa urobí rez v semenných vezikulách a vylučovacích kanáloch. Pri abscese je možné úplné odstránenie žľazy.

Dôsledky neliečenej prostatitídy

následky neliečenej prostatitídy

Aj keď sa príznaky prostatitídy dlho nezobrazujú, je potrebné pravidelne podstupovať vyšetrenie u urológa. Nie úplne vyliečená prostatitída môže byť sprevádzaná tvorbou kalcifikátov, ktoré sa potom musia odstrániť spolu so žľazou. Odborníci sú si istí, že neexistujú žiadne iné spôsoby, ako odstrániť alebo rozpustiť kamene.

Okrem toho môžu patogénne mikroorganizmy migrovať do susedných orgánov, čo spôsobuje zápal. Bežiaca prostatitída môže spôsobiť rozvoj adenómu a rakoviny prostaty.

Prognóza a prevencia

Akútna prostatitída je ochorenie, ktoré má výraznú tendenciu stať sa chronickou. Aj pri včasnej adekvátnej liečbe viac ako polovica pacientov skončí s chronickou prostatitídou. Zotavenie nie je zďaleka vždy dosiahnuté, avšak správnou dôslednou terapiou a dodržiavaním odporúčaní lekára je možné eliminovať nepríjemné symptómy a dosiahnuť dlhodobú stabilnú remisiu v chronickom procese.

Prevenciou je eliminácia rizikových faktorov. Je potrebné vyhýbať sa podchladeniu, striedať sedavú prácu a obdobia fyzickej aktivity, pravidelne a plnohodnotne jesť. Pri zápche sa majú užívať preháňadlá. Jedným z preventívnych opatrení je normalizácia sexuálneho života, keďže nadmerná sexuálna aktivita aj sexuálna abstinencia sú rizikové faktory vzniku prostatitídy. Ak sa objavia príznaky urologickej alebo sexuálne prenosnej choroby, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.